Kolín podlehl ambicióznímu lídru ze Žižkova

Neděle dopoledne. Tradiční žižkovský čas, který si vyzkoušeli kolínští fotbalisté v rámci dvacátého pátého kola. Kolín hrál sympaticky a organizovaně, přesto tlaku soupeře neodolal. Ve druhé půli se dvakrát po sobě prosadil Bazal a Kolínští z pražské Seifertky odjeli s výsledkem 2:0.

„Bylo to pro nás utkání, kde jsme se mohli víceméně ukázat, neměli jsme co ztratit. Všichni jsme do toho šli s otevřenou hlavou,“ říká Jan Neuberg.

Žižkovská suverenita byla vidět od prvního kontaktu s míčem. Kolínští, kterým v prvních minutách chyběli reprezentanti Hakl a Sodoma, museli okamžitě čelit několika centrům. Dokázala si s nimi však poradit. Poprvé se domácí k zakončení dostali v sedmé minutě, ovšem kolínská defenziva ji dokázala zblokovat. Sparťané se téměř celý zápas hnali do protiútoků, zejména po straně Šnajdra. Poprvé se k zakončení hnali po zhruba čtvrt hodině hry, kdy Vondráček skluzem vracel míč před bránu Žižkova – marně. O dvě minuty později se k hlavičkovému zakončení dostal Soukup, sedmnáctiletý obránce, který i tentokrát dostal důvěru trenéra Pavlíka od prvních minut. Jeho pokus však byl pro zkušeného Švengera lehkou prací. „Myslím, že jsme měli jít do vedení, šance jsme na to měli,“ tvrdí Neuberg. Žižkovští dokázali svého soupeře zamknout a obstřelovat jeho pokutové území, na druhé straně byl Kolín nebezpečný z brejkových situací a rychlých přechodů do útoku. Na otevření brankového účtu to však ani jednomu celku nestačilo. „V některých protiútocích nám nevyšla finální přihrávka, to rozhodovalo v situacích, kdy jsme mohli jít sami na gólmana,“ komentuje Jan Neuberg.

Ve druhé části prvního poločasu se šance nadále střídali na obou stranách. Závěrečnou patnáctiminutovku zahájil Prošek svým pokusem bokem k bráně, Přibyl připravený. Hra se přesunula na obranou polovinu Žižkova. Závar však hosté využít nedokázali. Stejně tak Vondráček zachycení míče uprostřed hřiště, jeho dalekonosný pokus zamířil mimo tři tyče domácího brankáře. Pět minut před koncem vyslal Šnajdr do zakončení Veselého, toho však obránce lehce přibrzdil a ani tentokrát z toho nic nebylo. Ihned na to zasahoval Přibyl proti Jiráskovi. Mužstva se tak na poločasovou pauzu rozešla za bezbrankového stavu. „První poločas byl perfektní ze strany každého hráče, bylo tam velké nasazení a jeden hrál za druhého,“ říká Neuberg.

Kolínští chtěli pokračovat ve hře ze zajištěné obrany, stejně jako v prvním poločase. „Věděli jsme, že soupeř má kvalitu a určitě jsme chtěli hrát to samé, co v první půli. Říkali jsme, že to bude o prvním gólu,“ povídá Neuberg. Domácí ale přidali na intenzitě a hned v počátku poločasu se dostali k nebezpečnému zakončení. Deset minut na to zakončoval Neuberg, který žižkovský pažit zná velmi dobře ze svého minulého angažmá. Jeho hlavička ale stejně jako Soukupova z první půle skončila v náručí Milana Švengera. Bod zlomu nastal v šedesáté druhé minutě, kdy Josef Bazal jednoduchým doklepnutím do prázdné brány vystřelil Žižkovu jednobrankové vedení. A o dvě minuty později udeřil znovu, když kličkou doleva obelstil Přibyla a přestože klopýtl, dokázal síť rozvlnit i podruhé v zápase – 2:0.

Trenér Pavlík téměř okamžitě reagoval – ze hřiště stáhnul sympaticky hrající Soukupa, Snížka a Šnajdra a do hry vyslal bojovat Valentu a navrátivší reprezentanty Hakla s Jiřím Sodomou. Snížit mohli Kolínští v sedmdesáté první minutě. Routkův centr si sebral Neuberg, jehož pokus užuž mířil do brány, z brankové čáry ho ale vykopl jeden z obránců. „Byla to škoda, mohlo nás to dostat na koně,“ říká Neuberg. Zkraje poslední desetiminutovky zahrozili domácí hned dvakrát – nejprve hlavou střídající Štrombach, poté Muleme. Oba pokusy skončily mimo Přibylovu bránu. Kolínští se pokusili utkání zachránit změnou rozestavení, stoper Soběslav se vysunul dopředu a Kolín hrál se třemi obránci. „Posílili jsme útok na dlouhé balony, aby se to podrželo nahoře,“ komentuje Neuberg. Kýžený efekt gólu to však nepřineslo a Kolínští si z horké půdy ambiciózního Žižkova odvezli pouze porážku 2:0.

Specifický zápas to byl především pro Pavla Čapka a Jana Neuberga, kteří v nedávné minulosti hájili žižkovské barvy. Neuberg byl navíc součástí mužstva, kterému se podařilo postoupit zpátky do druhé nejvyšší soutěže v sezoně 2015/16. „Cítím se tady dobře. Žižkovu přeji, aby se do té druhé ligy dostal. Myslím, že tam patří,“ povídá Neuberg.

„Máme být na co hrdí, nemusíme jet domu se svěšenou hlavou. Prostě jsme prohráli s Žižkovem, silným soupeřem. Prostě jsme prohráli, ale s hlavou nahoře,“ říká Neuberg.

Na venkovních hřištích se v jarní části vůbec nedaří. Doma v Borkách je to však zcela opačné, nyní už jako jediný celek České fotbalové ligy doma Kolínští nepoznali porážku. Zavedený trend budou chtít zopakovat i v příštím kole, ve kterém hostí Benešov. Buďte u toho, přijďte kolínské fotbalisty podpořit. V sobotu 14. května od 10:30!

STATISTIKY

Branky: 2x Bazal.
Rozhodčí:
ŽK: Routek, Šnajdr, Neuberg, Valenta.
Diváci: 588.

SK Sparta Kolín: Přibyl – Štancl, Soukup (65′ Hakl), Veselý, Vondráček (K) (87′ Sodoma O.), Routek, Šnajdr (65′ Sodoma J.), Čapek, Snížek (65′ Valenta), Neuberg, Soběslav.

FK Viktoria Žižkov: Švenger – Tregler, Jirásek, Voltr (84′ Sow), Prošek, Súkenník (K), Sixta (62′ Žežulka), Bazal (69′ Štrombach), Quintero Batioja, Řezáč, Klusák.