JE ČAS, SOUDRUHU!

Z období, kdy byl sport druhořadý, se dostalo do bodu, kdy se naopak sportu kladl velký důraz. A to až moc velký. Kluby si nebyly svými pány a častá nařízení shora měnila plány z minuty na minutu. Ani slučování dohromady nebylo výjimkou…

Osvobození Československa ze spárů nacistického Německa s sebou v prvních chvílích přineslo spoustu nadšení. I fotbalové činnosti se postupně začaly vracet do běžného chodu. Jenže s novým režimem přišlo i mnoho nového ve světě sportu. Docházelo k častým reorganizacím fotbalových soutěží, a tak i když někdo svou soutěž vyhrál, v té následující automaticky nemusel být ve vyšší. V roce 1954 se navíc přešlo na nový způsob hraní sezony, tedy stylem jaro-podzim. Tento formát vydržel ale pouhé tři roky a vrátil se do podoby, kterou známe dnes, tedy podzim-jaro.

Jaroslav Košnar | Foto: archiv Jaroslava Bejlka

Samotný rok 1949, ve kterém se mimo jiné dostali k moci komunisté, přinesl do Kolína několik novinek. Do Kolína přišel Jaroslav Košnar, dnes už klubová legenda, která si později zahrála i za reprezentaci či ve slovenském RH Bratislava. Tentýž rok došlo také k násilnému sloučení kolínských klubů. Sparta tak v podstatě zaniká a stává se Sokolem Kolín B. Mužstvem A bylo pochopitelně úspěšnější AFK Kolín, kam také byli přesouváni všichni dobří hráči jak ze Sparty (Kolín B), tak Čechie (Kolín C). Současně se Sparta zařadila do Závodní sportovní jednoty Koramo Kolín, pod jejíž hlavičkou se pak prezentovala.

V roce 1951 pak Sparta dostává opět nový název. Stává se TJ Jiskra Kolín, a to na dlouhá léta. Své milované Jiskře složil kapelník Josef Ulc Pochod Jiskry Kolín. Dochoval se pouze notový záznam, v současné době se pracuje na jeho ztvárnění.

Od poloviny šedesátých let začíná Jiskra Kolín spolupracovat se zahraničními partnery, konkrétně s Rakouskými. Utkává se například s Wackerem Wiener Neustadt. V dalším desetiletí se navíc začínají formovat i čilé vztahy s kluby z východního Německa. V této éře se navíc v dresu objevuje František Bílek. Ano, přesně ten, kterého si pamatujete z pozice klubového ekonoma. Ten totiž ve své době byl výborným šutérem, dokázal třikrát za sebou ovládnout krále střelců.

Na výjezdu v Rakousku | Foto: archiv Jaroslava Bejlka
Výjezd na Slovensko | archiv Jaroslava Bejlka
Na výjezdu v Rakousku | Foto: archiv Jaroslava Bejlka

V letech osmdesátých zaznamenává klub mírné výkonnostní výkyvy a zpět do formy se dostává až v závěru dekády. Několik sezon za sebou navíc Jiskra končila jako „ta druhá“. V roce 1991, tedy v začátku postkomunistického období, se klub vrací ke svému tradičnímu názvu SK Sparta Kolín.

A co se dělo potom? To se dozvíte v dalším díle!

Rozlučkový zápas Jaroslava Košnara. V jeho týmu se objevili i bývalí spoluhráči z RH Bratislava. | Foto: archiv Jaroslava Bejlka