Historická chyba. Sparta končí, měníme identitu

Jeden z nejpřejmenovávanějších klubů široko daleko dostane opět novou podobu. Před třemi lety začalo postupné přebudování identity kolínského fotbalu, klub se vrátil k údajně původnímu názvu SK Sparta Kolín. Dnes je ale zase všechno jinak a do bojů o co nejlepší umístění v současné sezoně vyběhne naše A-mužstvo s novým logem na prsou. A nejen tím.

„Stala se historická chyba. Tenkrát jsme čerpali ze špatné kroniky,“ začíná obhajobu tehdejšího kroku kolínský historik Josef Nechyba. Po třech letech, kdy kolínský fotbal zase zažívá rozvoj pod názvem SK Sparta Kolín dochází ke zjištění, že vše bylo jinak. Kronika, kterou historikové v čele s panem Nechybou použili pro navrácení se k původní tváři, byla zfalšovaná. „Až teď jsme zjistili, že Sparta nebyl původní název,“ říká Nechyba. Pětičlenný tým na to přišel čirou náhodou. „Udělalo se hezky, vzal jsem si kroniku na chalupu, chtěl jsem si ji jen prolistovat,“ říká druhý člen týmu František Zmatený a dodává zásadní zjištění: „manželce došlo, že první fotografie týmu, tedy z roku 1912-13 přece nemůžou být barevný,“ odhaluje náhodný objev.

Klubová rivalita

Klub se k tomuto postavil s rázným stanoviskem. „Nechtěli jsme ihned po zjištění alarmovat fanoušky, že je něco špatně. Rozhodli jsme se to celé prošetřit, zjistit potřebné informace a jednat,“ říká nejmenovaný člen vedení klubu. Náprava musela být sjednána co nejdříve, klub nechtěl čekat do konce sezony. „Nemůžeme odkazovat na historické kořeny názvem a logem, které nikdy neexistovalo,“ dodává. Historický spolek také uvádí na pravou míru, co mohlo stát za takovou fatální chybou. Zřejmě šlo o studenou válku mezi kolínskými kluby. „Pravděpodobně za tím může stát nějaké pošťuchování městských rivalů,“ říká Zmatený. Zároveň povídá, že podobné naschvály byly zhruba v osmdesátých a devadesátých letech naprosto běžné. „Pamatuji si, kdy jsme sousednímu mužstvu vyměnili trenýrky za holčičí, museli to v nich odehrát,“ říká s úsměvem.

Podruhé správně!

Spartě Kolín však do smíchu příliš není. Zrovna přišla nová sada dresů a za poslední dva roky vedení převléklo celý areál do motivů se Spartou Kolín. „Stálo nás to spoustu peněz a úsilí, ale zkrátka nemůžeme zůstat na místě, nebylo by to vhodné k odkazu našich předchůdců,“ zní z vedení klubu. Proto se rozhodli vyjít s novou identitou hned první den měsíce dubna, na takzvaného Apríla. „Bude to vypadat asi zvláštně, že zrovna na Apríla, ale opravdu jsme neměli jinou možnost,“ říká přední představitel klubu. Tentokrát je správnost opravdu zaručena, historikům pomohlo i vedení klubu a čerpali z vícero ověřených zdrojů. „Tentokrát za to dám opravdu ruku do ohně,“ hlásá Nechyba. Věřme, že mu i po několika dalších letech ruka zůstane nepopálena.

Stvrzující materiály našli v zapomenutém archivu pod pokladnou, kterou nedávno objevil správce areálu. „Zajímalo mě, co je pod poklopem. Všichni říkali, že jen bordel a myši. No, to sice taky, ale taky tam byla hromada papírů,“ říká správce. „Moc se mi tam lézt nechtělo, šel z toho i hrozný smrad, ale nedalo mi to.“ A ještě že tak. Na okousaných papírech, které jsou opravdu z dob samotných začátků klubu, se skrýval i vůbec první název mužstva. Včetně jeho loga.

Historie. Tradice!

SK Slavia Kolín. Nová identita dnes už jediného fotbalového klubu v Kolíně. Mnoho fanoušků bylo při přechodu z FK Kolín na Spartu zklamaných a nechtělo nový název přijmout, nyní budou mít důvod k radosti, navíc historicky podložený. „Víme, že pár lidem se to opravdu nelíbilo a přestalo na naše zápasy chodit. Ale stejně, jako jsme neměli nic společného s pražskou Spartou, nemáme nic společného ani teď se Slavií. Kromě názvu,“ konstatuje předseda klubu. Co se týče barev, ty byly původně černobílé, ovšem klub se chce vydat barevnější variantou. „černá a bílá jsou sice hezké barvy, ale v logu to není nic moc. Proto jsme černou nahradili barvou červenou,“ vysvětluje. Ve hře byla i barva modrá, ale tu údajně brzy zamítli, protože pod ní se prezentují všechny ostatní kolínské kluby. Slavia chtěla mírně vybočit z modrobílého proudu. Další změnou oproti dřívějšímu logu jsou místo černých teček dvě červené pěticípé hvězdy.

Jako první nastane změna na internetových stránkách a sociálních sítích. Logo bude změněno i v systému FAČR. Postupně se vymění i bannery a celkový kabát areálu v lesoparku Borky. Sparta nebo Slavie, pořád hájíme město Kolín. Proto doufám, že fanoušci tuto změnu přijmou a budou nás podporovat ve stále větším počtu,“ uzavírá.

Kolín si za poslední roky vybudoval silnou sestavu. I přes název „Sparta“ do svého kádru zařazoval spíše hráče se sešívanou minulostí. Aktuálně jich má v kádru osm. O dalším vývoji budování nové identity našeho fotbalového klubu vás budeme postupně informovat. „Předem děkujeme za pochopení a co říct, snad jen, že na nás žádný fanoušek nezanevře,“ shoduje se vedení klubu. Zároveň přejeme všem fanouškům hezký první dubnový den!

APRÍL!